Spotkanie dwóch światów i dwóch artystycznych osobowości: twórcy pielęgnującego tradycje ludowe (muzykę, śpiew, taniec, gwarę, przekaz tradycyjnych wartości) oraz charyzmatycznego rockmana i jazzmana (kontrabasisty, gitarzysty, wokalisty, tekściarza i radiowca) połączonych ideą zachowania dziedzictwa kulturowego Podtatrza w nowym wymiarze.
Podstawą i sednem projektu są tradycyjne pieśni góralskie o charakterze zbójnickim. Ich treść odnosi się do poszukiwania sprawiedliwości, umiłowania honoru i wolności oraz specyficznej filozofii życia. Zbójnicki „hyr” miał także romantyczny wymiar, stąd obecność pieśni o charakterze lirycznym i tematyce miłosnej, które dopełniają obrazu losów zbójnickich, utrwalonych przez tradycję. Opracowanie pieśni zbójnickich w niespotykanej dotąd odsłonie i z nową energią dwóch muzycznych żywiołów, pozwala na dotarcie nie tylko do odbiorcy świadomego wartości kultury ludowej, ale i do każdego miłośnika dobrej muzyki. Muzyka łączy elementy nizinne z wysokimi – folk współczesnego miasta z tradycyjną muzyką Podhala i górali, a także humor i dobrą zabawę z refleksją na temat piękna polskiej muzyki ludowej.
Krzysztof Trebunia-Tutka jest artystą tworzącym w duchu kontynuacji dziedzictwa przodków. Jego specjalnością są adaptacje tradycyjnych utworów ludowych oraz własne kompozycje i teksty inspirowane góralszczyzną. Uczestniczył w wielu eksperymentach muzycznych (m.in. z Twinkle Brothers, A. Sherwood, A. Cronshaw, zespołem Ordo Sakhna z Kirgizji, W. Kiniorskim, K. Ścierańskim, K. Herdzinem, M. Kulentym, Wojciechem Waglewskim i Voo Voo) i projektach z chórami i orkiestrami symfonicznymi – zawsze z poszanowaniem i hołdowaniem tradycji góralskiej.
Tymon Tymański to znany kompozytor i multiinstrumentalista, a także radiowiec, aktor, poeta i prozaik. Grał w wielu zespołach (większości z nich jest założycielem i liderem), takich jak: Miłość (min. z Leszkiem Możdżerem, Lesterem Bowie, Mikołajem Trzaską), Kury, Czan, NRD, Tymon i Trupy, Tymański Yass Ensemble (z Antonim „Ziutem” Gralakiem, Alkiem Koreckim i Bronkiem Dużym), Tymon & The Transistors czy Polish Brass Ensemble (z udziałem Dave’a Douglasa i Leszka Możdżera). Gościnnie występował m.in. z Johnem Zornem, Kazikiem, Lipali, Budyniem, Kasią Kowalską, Natalią Przybysz i wieloma innymi. Występuje również solowo i w duecie z Pawłem Konjo Konnakiem. Zagrał też w kilku filmach – np. Historia Polskiego Rocka (gdzie zagrał samego siebie), Weselu w reż. Wojciecha Samrzowskiego czy najnowszym – Polskie Gówno z 2014 roku, a także w teatrze (Wejście smoka) u boku Jana Peszka. Tymon Tymański jest także twórcą muzyki teatralnej i filmowej. Przez kilka lat w Rock Radio prowadził audycję Ranne Kakao, a w Polsacie był jurorem w programie Must be the music. W listopadzie 2013 roku w Wydawnictwie Literackim ukazała się jego autobiografia zatytułowana ADHD.
(Projekt specjalny dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje”).
Skład zespołu:
Krzysztof Trebunia-Tutka: śpiew, skrzypce, koza podhalańska, fujary, dwojnica, trombita, róg,
Anna Trebunia-Tutka: śpiew, skrzypce
Łukasz Miętus: śpiew, skrzypce, altówka
Marcin Trebunia-Tutka: śpiew, dwojnica, fujara, basy podhalańskie
Tymon Tymański: śpiew, gitary
Irek Wojtczak: saksofony, klarnet basowy
Olo Walicki: kontrabas, gitara basowa
Roman Ślefarski: perkusja